Lifestyle · 6.12.2019

Čím krmíme své děti

Znáte to, když v pozdních odpoledních hodinách přicházíte z práce domů s taškami přeplněnými nákupem, div se vám ruce neutrhnou, na druhý den se v rychlosti snažíte uvařit nějaký oběd a poté zbiti usedáte na gauč, abyste se aspoň na pár minut zrelaxovali a zastavili v tom chaosu. Kdo má v této chvíli ještě najít čas na složité chystání školních svačin pro své děti? Znaveni proto saháme po něčem rychlém, avšak nepříliš nutričně výživném, nebo ještě lépe dáme našim ratolestím peníze s úkolem, ať si svačinku koupí ve školním bufetu. Skrytě pak doufáme, že se v nich probudí semínko odpovědnosti a ony si koupí něco zdravého, i když podvědomě tušíme pravý opak.
celozrnný chléb s mandlemi
Výše popsaný postup však může vaše dítko stát nemalé zdravotní komplikace a vás únavné běhání po lékařích. Riskujete tak výskyt osteoporózy kvůli nedostatku vápníku, chudokrevnosti kvůli nedostatku železa nebo třeba oslabené imunity kvůli nedostatku vitamínů a minerálů. Nemluvě o jiných problémech, které jsou spjaty s nadmírou cukru a nasycených tuků, jež jsou v hojném počtu obsaženy v již zmiňovaných pochutinách. Tyto a ještě další se ani nemusí dostavit ihned, nýbrž i za několik let.
Daleko rozumnější alternativou je správně sestavená svačina, do jejíž přípravy se kolikrát investuje jen pár minut. V takovéto svačince by měly být pro dobrý vývoj těla zastoupeny bílkoviny, sacharidy i tuky. Pojďme si pro inspiraci uvést několik příkladů.
Tortilla plněná tuňákem je jednoduchá, ale za to chutná a zajímavá volba. Pro náplň smícháme tuňáka ve vlastní šťávě, bílý jogurt, nakrájené kyselé okurky a rajče a sůl a pepř na dochucení. Zabalíme do nejlépe celozrnné tortilly a pro lepší estetický vzhled překrojíme napůl. Tuňák je úžasným zdrojem bílkovin a omega 3 mastných kyselin, tortilla zastupuje skupinu sacharidů a v jogurtu se nacházejí zdravé tuky.
Dalším tipem je hummus se zeleninou a krekry. Hummus je cizrnová pomazánka, která se vyrábí za použití sezamové pasty, tudíž jsou v něm obsaženy i tuky. Cizrna je také zdrojem rostlinných bílkovin, které nezatěžují srdce a arterie cholesterolem a navíc obsahuje nemalé množství vitamínů a minerálů, jež jsou také v zelenině. Pokud si za tu zvolíte mrkev, přidáte i beta-karoteny. Ty hrají důležitou roli ve vývoji zraku a myšlení.
dítě ve školním věku
No a posledním tipem je starý dobrý obložený chléb. U toho si jen pohlídejte, aby se skládal ze skutečně kvalitních surovin. Chleba by měl být celozrnný, ne vícezrnný, v šunce či sýru by neměla být obsažena velká dávka soli a tuk vybírejte rostlinný. Ten, který v sobě nemá nasycené mastné kyseliny. Dobrým příkladem je například rostlinná veganská Rama.
Závěrem je dobré říct, že pečiva se bát nemusíte. Tvoří zdroj kvalitních složených sacharidů a pokud se jedná o celozrnný kus, má také slušný obsah železa. Nezapomeňte také, že pokud je vaše dítě sportovec, přihodit kvalitní cereální či proteinovou tyčinku by také nemuselo být od věci. U té se zaměřte hlavně na to, aby se tam nenacházelo moc jednoduchých či přidaných cukrů.