Ekonomika · 7.12.2019

300 tisíc korun jen pro část rodin

Na zmiňovaný vyšší rodičovský příspěvek dosáhne jen rodina s dětmi do čtyř let, které budou v lednu 2020 stále dávku pobírat a nestihly si do té doby vybrat na dávkách dosavadních 220 tisíc. Poslanci přehlasovali senát a tím potvrdili, že nárok vybrat si rodičovský příspěvek ve výši 300 tisíc korun budou mít jen asi osmdesát procent českých rodin s dětmi do čtyř let.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová za ČSSD přihnala, že se jí nepodařilo přesvědčit vlastní stranu, aby tento příspěvek dostaly všechny rodiny s dětmi ve věku do čtyř let.
mladá rodina
Sněmovna tak potvrdila variantu, kterou už jednou prosadili hlavně tedy poslanci strany ANO, ČSSD a KSČM, podle které se navýšení celkové částky nemá týkat všech, ale jen uvedených osmdesáti procent rodin s malými dětmi. Pro tuto variantu hlasovalo 186 poslanců z celkového počtu 187 přítomných. Zdržel se pouze jediný poslanec, a to konkrétně dle dostupných zdrojů Miroslav Grebeníček, bývalý šéf komunistické strany. Nyní je již jen na řadě podstatě formální potvrzení prezidentem Milošem Zemanem.
Druhou variantou pak byl návrh Senátu, který byl podporován opozicí, a to konkrétně zvýšení příspěvku všem rodinám s dětmi do čtyř let. Pro tuto verzi hlasovalo 79 poslanců z celkového počtu 179. Mezi podporovatele této varianty pak patřily strany ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Trikolóra.
rodiče a dítě
Premiér Andrej Babiš pak reagoval na nápad Maláčové tak, že konstatoval nemyslitelnost podpoření štědřejší ze dvou variant, neboť se již schválil rozpočet. Ten ve schválené verzi nepočítal s dalším výdajem ve výši 2,6 miliardy korun. Tolik by totiž plošné navýšení příspěvku ještě stálo stát.
Podle šéfa ODS Petra Fialy však jsou potrestány ty rodiny, které si vybrali kratší dobu na pobírání příspěvku. Dokonce jeden z poslanců pronesl, že by vůči tomuto rozhodnutí mohla být podána ústavní stížnost.