Nezařazené · 7.6.2023

Panna Maria ve skále

Asi neznáte. Tohle poutní místo nemá slávu těch ostatních, ale také se zde netlačí hlava na hlavě jako jinde. Alespoň jsem to zde nikdy nezažil.
Bydlet můžete přímo v hotelu, nebo v chatkách. Mimo sezonu raději v hotelu. Je-li venku teplo, dá se zde i obědvat, venku to prostě jinak chutná. Nu a pak můžete děla výlety po okolí. Ovšem pokud se vám již socha ve skále „ohleděla“ a už jste si přečetli celou pověst, která visí zarámovaná hned vedle na stromě. Výlet kolem řeky Odry je nádherný, a zcela jistě vám uklidní nervy. Kdo má zdravíčko v pořádku a nebojí se, může si vylézt na „Orlí hnízdo“. Nevede tam běžná stezka, a je to do pořádného kopce. Ale výhled opravdu stojí za to. Malebný půlkruh chatek druhdy pionýrského tábora oko alespoň rozveselí.
listnaté stromy
Nechcete-li se ovšem drápat do takové výšky, můžete si zajít po modré značce do blízkého Vítkova a odsud na zříceninu hradu Vikštejn. Tam sice vede i asfaltová cesta, ale co byste neudělali pro zdraví, že ano. Další den jinou trasou můžete navštívit přehradu, Kružberk a cvičnou skálu hned vedle. Zde můžete vidět lozit lezce bez jakéhokoli jištění, takže pro slabé povahy to není. V přehradě se neokoupete, je to pitná voda pro Ostravu a další města. Hráz a okolí jistě znáte z televizního seriálu „Velké sedlo“. A také zde trávila dětství spisovatelka a cestovatelka Joan Adamsonová. Jistě znáte. Film o lvici Else byl natočen podle její knihy.
hustý les
Jiný výlet si rozhodně udělejte do chatové osady Mokřínky. Zde uvidíte raritu, o které nevím, že by ještě někde byla k vidění. Totiž hory břidlice. Jako děti jsme tabulky brávali sebou a psali na ně. A samozřejmě šplhali nahoru.
Celé okolí Mariasteinu, jak místu místní říkají, je prostě klidné a idylické místo pro dovolenou. Je jedno zda s dětmi či bez.  Dostanete se sem z Oder směrem na Heřmánky. Jedete-li vlakem, zde vystoupíte a dále se řídíte turistickými značkami.
A ještě rada nakonec, po cestě nepijte. Ze skály totiž vytéká pramen skvěle studené a čisté vody, na kterou sem občas místní jezdí. Dejte si také.