Byznys · 11.8.2021

Se mzdou to není jednoduché

Než si člověk vydělá peníze na svoji obživu, musí nejprve odpracovat to, k čemu se coby zaměstnanec zaváže. Pak musí počkat na to, až mu zaměstnavatel jeho hrubou mzdu vyčlení, musí si z této nechat sebrat daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění a pro změnu třeba i využít možnost polepšit si díky nějaké potenciálně možné slevě na dani, a teprve pak spatří světlo světa takzvaná čistá mzda, která se onomu zaměstnanci předá a ze které tento žije.

Je tedy pochopitelné, že je to ne zrovna snadná věc. Není zase až tak jednoduché to, co předchází výplatě, kterou my lidé dostáváme. Vždyť kdyby to jednoduché bylo, nepotřebovali bychom tolik účetních, kteří nám to počítají, aby to bylo správně, nebylo by tolik zaměstnanců na berňáku, ministerstvu financí i jinde.

mix dolarů

Ovšem ve chvíli, kdy dostaneme svoji čistou výplatu, tak odlišnou od té hrubé, kterou nám předtím zaměstnavatel slíbil, už je docela pozdě. V tu chvíli už musíme akceptovat to, kolik na nás po všech povinných odvodech zbylo, protože s tím nic nenaděláme. A proto je lepší, když nic neponecháme náhodě a raději provedeme sami svůj výpočet čisté mzdy dříve, třeba i v témže okamžiku, kdy je nám budoucím zaměstnavatelem nabídnuta hrubá mzda. Protože jenom tak se hned zkraje dozvíme, kolik peněz že skutečně budeme mít, s jakým rozpočtem budeme hospodařit. Což je pochopitelně zásadní, protože na naší finanční situaci záleží, jaký bude náš život.

nakreslené dolary

A tak je dobré mít to včas spočítané. A protože by se nám jenom kvůli naší vlastní mzdě nevyplatilo platit si vlastního účetního, můžeme to zvládnout i my sami s pomocí kalkulačky, kterou lze najít a využít na internetu. Ta nám poslouží stejně dobře, a navíc je k dispozici kdykoliv a zadarmo. A proč bychom tedy měli za něco takového platit, že? Zvlášť když už nám i tak z hrubé mzdy seberou víc než dost.