BMI kalkulačka vypočítá stav naší tělesné hmotnosti i ideální váhu

14.2.20220 comments

V dnešní technicky vyspělé době existuje mnoho způsob, jak změřit či analyzovat přesné parametry našeho těla, svalové soustavy i podílu vody v našem organismu. Pro základní a rychlý výpočet lze použít i klasický index tělesné hmotnosti, jehož tvůrcem je belgický matematik Quetelet. Tento index se nazývá BMI (Body Mass Index) a každý o něm již určitě slyšel. Stejně jako mnoho jiných vzorců si jej však málokdo pamatuje.

Obezita

Jak vypočítat BMI index a co nám vlastně ukazuje?

BMI index je základním ukazatelem naší tělesné hmotnosti v závislosti na výšce a aktuální váze. Pokud ještě zohledníme další přidané parametry, jako je například věk či pohlaví), dostaneme rychlý a jednoduchý pohled na náš aktuální stav těla vůči normálním parametrům.

Snadno zjistíme, trpíme-li podvýživou či obezitou, nebo máme-li ideální váhu. Za normální stav se považují hodnoty 18,5 – 25, za nadváhu poté stav nad 25. A tento jednoduchý výsledek nám postačí k určení, kterým správným výživovým směrem pokračovat. Nejjednodušším a velmi snadným způsobem je využití online BMI kalkulačky, do které pouze zadáme potřebné parametry a výpočet BMI https://www.bmikalkulacka.cz/ je na světě okamžitě i se zohledněnými upřesňujícími parametry.

Dieta

Mnohdy nás také zajímá, jaká je vlastně naše ideální váha

Nezáleží na tom, máme-li aktuálně nadváhu nebo trpíme-li podvýživou, ale mnohdy nás také zajímá naše ideální váha. Jedná se o pomyslný cíl, který určuje naši ideální váhu. I s tímto může pomoci výpočet BMI či použití BMI kalkulačky.

Jednoduchost a rychlost výpočtu BMI plně postačí pro základní orientaci stavu naší tělesné hmotnosti. Jsou-li v kalkulačce zohledněna fakta, jako je věk a pohlaví, tím jedině lépe. Pokud však patříte do nestandardní skupiny ohledně stavby těla (např. kulturista s velkým množstvím svalové hmoty), je potřeba vzít tato kritéria v potaz.

Pro běžné ženy i muže je výpočet BMI a jeho výsledky naprosto dostačující informací, jak na tom naše tělesná hmotnost skutečně je.