Zboží · 5.4.2023

Závitníky jako součásti konstrukčních prvků

Kutilství v naší zemi zažívá obrovský boom. Ti z vás, co pamatují socialismus a devadesátá léta, jistě snadno dovedou posoudit, jak to bylo tehdy se zásobováním hobby marketů a prodejen železářství, a porovnat tamní dobu s tou současnou. Dnes si zdatný kutil zvládne postavit i dům svépomocí, a to za velmi krátkou dobu, aniž by někde pokoutně sháněl různé stavební materiály a uplácel řemeslníky tak, jak to bývalo zvykem právě za socialismu.

šrouby a matice

Pro většinu kutilů není problém stavět lehčí stavební konstrukce, které nevyžadují tak odborné znalosti, a mezi ně patří i pergoly. Dřevěná pergola bývá ozdobou domu, jestliže ji vhodně sladíte a opatříte barevnou lazurou, a stává se z ní nejoblíbenější místo pro trávené volného času na zahradě.

K výstavbě pergoly je zapotřebí celá řada pomůcek a nářadí a mezi nimi také závitník M16. Průměr závitu 16 mm je ideální pro pevnostní komponenty stavebních konstrukcí tohoto typu vzhledem k jeho vysoké nosnosti i několika stovek kilogramů. Závity se při výstavbě pergol zhotovují do ocelových nosníků a spojek, jimiž je konstrukce zpevňována a zabezpečována a zároveň kotvena do země a k přilehlému objektu. Závitové spoje jsou rozebíratelné, což se může hodit i při výměně některých dílů, které mohou časem podlehnout zkáze povětrnostními vlivy.

výstavba pergoly

Závitníky se pro tyto účely dodávají v sadách, lze s nimi zhotovit průchozí i neprůchozí otvory i v nízkolegované konstrukční oceli a sady závitníků se proto mohou v domácnosti hodit i pro další stavební práce či rekonstrukce, například při výstavbě a opravě zábradlí, nábytku, okenic, střešních krovů, konstrukcí zahradních kůlen, altánů, garážových přístřešků, dřevěných plotů či samotných garáží.

Závitník je velmi spolehlivý nástroj, jehož životnost dosahuje při šetrném zacházení desítek let. Nejznámější značkou závitníků je Narex, s výrobní tradicí na našem území již od druhé světové války.