Dům a bydlení trochu jinak

20.1.20200 comments

Nebudu tvrdit, že bydlet v klasickém tradičním domě je nějaká špatná věc. Mnoho lidem to vyhovuje a mají rádi tradici a neradi mění něco na co jsou dlouhá léta například z dětství zvyklí. Generace lidí, kteří jsou dnes rodiči již dospělých dětí, tak byli navyknutí na to vídat okolo sebe stále podobné domy a jen velmi výjimečně se objevil nějaký neobvyklý, který většinou vzbuzoval velkou diskusi, popřípadě i odpor. Tyto neobvyklé domy si například mnoho lidí ani nemohlo dovolit z hlediska financí.
stavba tradičního domu

Dnes je tomu však jinak. Domy by se měly přizpůsobovat svému majiteli a hlavně místu, kde se mají nacházet. Jakýkoliv dům nemůže stát na jakémkoliv místě. Vše je to založené na individualitě. V současnosti je mnoho technických možností, jak postavit například skeletový dům, a nejen klasický zděný. Jelikož jsou tyto technické varianty rozšířenější, tak nejsou už natolik nákladné jako před 60 lety. Stále je ale málokdy vidět někde dům, který by se zásadně odlišoval od většiny. Chce to také odvahu nechat si postavil, nebo dokonce sám si postavit, nevšední dům. Tím, jaký styl domu si vybereme, tak také dáváme kus své duše na oči ostatním kolemjdoucím, a to nedokáže každý.
ložnice v moderním domě
Chtěla bych aby se více lidí nebálo toto rozhodnutí učinit. Je dnes tolik možností. Kdo například velmi sympatizuje s minimalistickým bydlením a ekologickým způsobem života, tak si může vybrat dům, který odpovídá těmto požadavkům. Může to být například i pasivní dům, který má sice větší pořizovací cenu, ale do budoucna jsou náklady na jeho údržbu téměř minimální. Bohužel vysoká pořizovací cena spoustu lidí odrazuje, jelikož si o tom všem nezjistí dost informací, a to je velká škoda.
Architektura rodinný domů je ale na dobré cestě a doufám, že brzy bude okolo nás vidět více a více domů, které jsou výjimečné a tím pádem i krásné.

4/5 - (3 votes)