Zboží · 14.6.2018

Jaké rozdíly jsou mezi kryptoměnami Bitcoin a Ethereum

Kryptoměn zná tento svět přibližněněkolik stovek, reálně využitelných je jich však pouze několik desítek. Z tohoto enormního množství se nejčastěji těží Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Monero a Dogecoin. Jednotlivé kryptoměny se mezi sebou liší v mnoha ohledech a zajímavé srovnání je kupříkladu mezi Bitcoinem a Ethereem:

měna

Bitcoin

Průměrný čas těžby bloku. Jeden blok trvá vytěžit u této kryptoměny přibližně 10 minut.
Počet vytěžených mincí. Bitcoinu bylo vytěženo již zhruba 70 procent všech mincí a většinu z nich vlastní původní těžaři, kteří ji těžili v období let 2009 – 2015.
Využití Blockchainu. Využívá se výhradně pro sledování průběhu transakcí s touto virtuální měnou.
Způsob těžby. V současné době je vzhledem k obtížnosti těžby a k velkému objemu těžařů v Číně takřka nutností dolovat tuto měnu výhradně zařízením ASIC, a to v těžařských poolech, kde se sdružuje velké množství těžebních strojů. Jako jednotlivec prakticky nemáte šanci na úspěch.
Rozdělení Bitcoinu. Původní měna byla tzv. forknuta na několik dalších větví, např. Bitcoin XT, Classic, Unlimited, Cash, Gold.

dolary

Ethereum

Průměrný čas těžby bloku. Jeden blok se těží pouze 12 sekund. Tím pádem je zde rychlejší potvrzení transakcí a v důsledku toho se u Etherea nemusí řešit tzv. škálování.

Počet vytěžených mincí. První Ethery byly v předprodeji v roce 2015 a polovina všech mincí budě vytěžena teprve v roce 2020.
Využití Blockchainu. Používá se pro spouštění zdrojáků (zdrojových kódů) tzv. chytrých kontraktů, což jsou speciální aplikace decentralizovaného charakteru.
Způsob těžby. Těží se zpravidla prostřednictvím grafických karet (GPU), mohou jej těžit jednotlivci, ale i těžařské pooly , což jsou skupiny těžařů.
Hard fork. V roce 2017 proběhl u této měny tzv. hard fork, čímž se databáze Blockchainu rozdělila na dva nezávislé a nekompatibilní bloky, na Ethereum a na Ethereum Classic.