O penězích rádi rozhodujeme sami

8.3.20180 comments

Už při vzájemném oťukávání ve vztahu, je možné zjistit finanční návyky partnera. A to hlavně při placení večeře, platby za benzín když vyrazíte na výlet, dovolenou a jak se chová těsně před výplatou. Poté přichází velký zlom, když se dva rozhodnou začít spolu žít a tedy se dělit o společné náklady za bydlení. A tedy přijde i debata na to, kdo kolik vydělává a jakou částkou bude přispívat na společné bydlení. Ve většině případů si partneři navzájem před sebou tají skutečnou výši mzdy a tím si bokem odkládají peníze, buď na horší časy anebo pouze pro ten pocit, že jsou dospělí a mohou dělat to, co oni uznají za vhodné.
prasátko na peníze

Finance – zdroj mnoha neshod


Bohužel jsou peníze kromě možností si za ně cokoliv koupit i zdrojem partnerských neshod. Mezi které patří určitě rozdílný přístup. Pokud jeden rád utrácí a druhý je na druhou stranu velký šetřílek, budete se hádat. Bohužel neshody i vznikají, pokud jeden má financí více a druhý méně. Ten, který má financí více může dospět i k názoru, že má právo rozhodovat o financích celé domácnosti. A to pak je zajisté oheň na střeše. Jako třetí zdroj neshod se objevuje, pokud oba dva mají financí málo. Může to být zapříčiněné ztrátou práce nebo nečekané výdaje. Přichází s tím ruku v ruce nervozita, podrážděnost a finanční nouze. Tento problém se často mezi partnery ventiluje hádkou.
namalovaný plán

Základní partnerská dohoda o finančním fungování


Aby Vám to s partnerem v oblasti financí fungovalo, je potřeba si předem stanovit nějakou dohodu. Většinou si lze vybrat ze dvou variant, které jsou pro společný život přijatelné. V první variantě má každý s partnerů svůj vlastní účet a náklady na domácnost se dělí na půl. Se zbytkem financí si každý dělá, co chce. Bohužel tato varianta může přejít na to, že si budete vyčítat, čí nákup byl levnější a vracet si peníze do koruny. Druhá varianta spočívá ve společném účtu. Zde je dobré si jasně stanovit, na jakou rezervu se nesahá. Ale společný účet může vést ke kontrole toho druhého, za co utrácí. Zkuste tedy s partnerem vymyslet zlatý střed. Ono tajnůstkaření vztahu moc neprospívá.

5/5 - (5 votes)