Dům · 16.1.2021

Celoroční mobilní dům v porovnání s ostatními typy bydlení

Někteří esoterici tvrdí, že si k sobě přitahujeme (i podvědomě) bytosti podobného smýšlení a životní filosofie, a že když vykročíme vstříc vlastnímu štěstí (vlastní vůlí a vlastním rozhodnutím), to štěstí nám půjde naproti. Můžeme tento poznatek aplikovat v praktickém životě kupříkladu volbou životního stylu a způsobu bydlení.

Bydlet se dá různě, nyní si odmysleme osoby bez domova, které si tento úděl zvolily dobrovolně, a zkusme trochu počítat:

květiny v kuchyni

Hypoteční úvěr na vlastní dům – není pro každého, každý na něj nedosáhne a je to dlouhodobý závazek s nejistou budoucností a sázkou do loterie. Po celou tu dobu vás svírá sice nepatrný, ale chronický stres, kdy do hry promlouvá celá řada nepříznivých faktorů – věk, pracovní příležitosti, hospodářská recese, vlastní zdraví atd.

Pronájem – každý pronájem je rovněž jakousi sázkou, kdy o vašem způsobu života zčásti rozhoduje pronajímatel. Vše je dáno smluvními vazbami a ty hrají do karet vždy majiteli, nikoli nájemníkům.

kyblík jahod

Vlastní byt – pokud na něm nevázne bankovní či nebankovní dluh, je to vždy výhra. Ale ve hře jsou zas náklady na bydlení, a ty nebývají malé. Jde hlavně o částku do společného fondu na údržbu a provoz bytového domu a dálkové vytápění, kde stěží ušetříte.

Mobilní dřevostavba – mobilní dům celoroční https://www.lavarohouse.cz/ nelze zajistit hypotékou, a tak zbývá jen financování v hotovosti, případně alespoň zčásti spotřebitelským úvěrem. Ceny těchto staveb jsou však mnohem přijatelnější než tržní ceny bytů a pevné domovní zástavby a většina zájemců se snaží o úhradu z vlastních úspor. Častým řešením je např. vlastní rekreační pozemek a náhrada mobilním domem stávající nevyhovující chaty. Podstatnou výhodou jsou ale provozní náklady, ty lze výrazně redukovat vytápěním dřevem, vlastní studnou, vařením na PB bombě, případně solárními kolektory či fotovoltaickými články.